Yahoo a cumparat Tumblr

Giganul Yahoo Inc a cumpărat, pentru suma de 1,1 miliarde de dolari, compania Tumblr Inc. Achiziția s-a facut cu banii jos, dar, oficial, niciuna dintre cele două companii nu a dat o declarație. Noul CEO al Yahoo, Marissa Mayer, a fost interesantă, de ceva timp, de platforma de blogging Tumblr.
Va schimba Yahoo ceva la Tumblr?
Cei care folosesc Tumblr sunt sceptici, iar achiziția nu este văzută cu ochi buni. Chiar dacă până acum, noul CEO al Yahoo a cumpărat zece companii pentru a le integra serviciile în platforma Yahoo, utilizatorii serviciului Tumblr nu doresc schimbări majore. Fondatorul David Karp, va rămâne în continuare la condurecera proiectului. De acum, batalia cu Google pentru piața de microblogguri este deschisă.
Pentru a ține pasul cu Google, cei de la Yahoo se vor concentra pe serviciile pentru platformele mobile. Astfel, o parte dintre cele zece companii achiziționate de Yahoo oferă servicii pentru mobile. Acesta este punctul lor slab.
Tumblr în cifre
Încă de la lansarea sa în 2007, Tumblr a cunoscut o popularitate extraordinară, ajungând la 67 de milioane de vizitatori unici. Sunt create 110 miloane de bloguri, iar numărul de postări este absolut impresionant, ajungând la 51 de miliarde până în prezent.
Anunțul oficial a fost făcut de Yahoo în cadrul unei conferințe de presă ce a avut loc la 20 mai 2013.